Varsinais-Suomi
Salon Perniössä valmistettu Antsun pikkelöity kotimainen sinapinsiemen voitti kultaa Artesaaniruoan SM-kilpailuissa Kemiönsaarella lokakuussa 2025. Tuotteen takana olevalla yrittäjäpariskunnalla on monta rautaa tulessa ja Leader Ykkösakselin myöntämä EU:n maaseuturahoitus apuna.
Jonas ja Taija-Leena Jokilehdon Jellow Factory on mukana monessa. Alun perin yrittäjät ovat muotoilijoita, mutta vuonna 2014 he loikkasivat elintarvikemaailmaan perustamalla autotalliinsa mehustamon. Sen jälkeen he hankkivat jäätelökioskeja ja vuonna 2019 Antsun sinapin, jota he valmistavat ja kehittävät nyt Perniön lihan vanhassa makkaratehtaassa. Lisäksi he ovat mukana monenlaisessa lähiruuan edistämistyössä. Viimeisimmät aluevaltaukset ovat Lähiruokapuoti Puhti Mathildedalissa ja Antsun Fest – kaksipäiväinen festivaali Perniössä.
Muutama vuosi sitten he saivat Leader Ykkösakselilta kokeilutukea kotimaisen sinapin kehittämiseen. Tällä hetkellä Suomessa ei ole kotimaista sinappia tarjolla, joten kotimaisuus voisi olla valttikortti, jolla Antsun sinappi erottuisi edukseen kaupan sinappihyllyltä.
Nyt Perniössä viljellään sinappia hyvällä menestyksellä. Jauhatus ei kuitenkaan toimi vielä niin hyvin, että varsinaiseen sinapintekoon olisi päästy. Hyvää kotimaista raaka-ainetta on kuitenkin nyt niin paljon tarjolla, että yrittäjät kehittivät siitä Antsun sinapin tuotesarjaan uuden tuotteen: kotimaisen pikkelöidyn sinapinsiemenen.
– Tätä voi syödä ihan sellaisenaan tai vaikka salaateissa, sushissa, hodarin välissä, majoneesikastikkeissa tai vegaanisena kaviaarina, Jonas Jokilehto listaa ideoita.
Syksyllä 2025 pikkelöity sinapinsiemen voitti Artesaaniruoan SM-kilpailuissa kultaa kasvissäilykkeiden sarjassa. Tuomariston mukaan kyseessä on tyylikäs ja tasapainoinen tuote, jossa sinapinsiemenet on hyödynnetty oivaltavasti. Vastaaviin ulkomaisiin tuotteisiin verrattuna Antsun sinapinsiemenet ovat saaneet kiitosta poksuvasta ja irtonaisesta koostumuksestaan ja hyvästä maustaan. Suomessa viljelty sinappi maistuu erilaiselta pitkän valojakson ansiosta.

60-luvulta tähän päivään
Antsun Sinapin resepti on peräisin Somerolta, jossa Anton Tapio piti aikanaan grilliä ja teki sen käyttöön omaa sinappia. Kun hän lopulta myi grillin seuraavalle yrittäjälle, sinapin resepti lähti Jokioisiin.
– Ostimme reseptiikan, koneet, laitteet ja kaluston sieltä vuonna 2019 ja siitä lähtien Antsun Sinappia on valmistettu Perniössä.
Kun resepti siirtyi Jellow Factorylle, myös sinappipullon ilme uudistui. Nyt markkinoilla on perinteisten keltaisten pullojen lisäksi myös lasipurkkisarja.
Antsun sinappia on neljää eri makua ja tuotekehityksen ansiosta sinappi on nyt täysin lisäaineetonta. Kotimaisuushaavettakin edistetään edelleen.
Jäätelöbisnes kasvaa taas
Jellow Factory on myynyt jäätelökioskeissaan omaa Vuorovetten jäätelöään sekä Påps & Skål -jäätelöitä. Tai oikeastaan kyseessä ei ole jäätelö, vaan paleta eli hedelmäjää: jäädyke, jossa on hedelmiä ja marjoja, mutta ei lainkaan sokeria tai lisäaineita. Kun tuotemerkki tuli myyntiin, Jellow Factory osti sen itselleen.
Ja seuraava jäätelöhanke on jo käynnissä. Leader Ykkösakseli on myöntänyt yritykselle rahoitusta koirajäätelön kehittämiseen.
– Tavoitteena on kehittää lähituotteista koirille terveellinen jäätelö, jotta koiran kanssa jäätelökioskeillemme pysähtyvät asiakkaat voivat tarjota jatkossa jonkin herkun myös koiralleen.
EU:n maaseuturahoitukseen kuuluvia yritystukia voi saada yritystoiminnan käynnistämiseen, kehittämiseen ja investointeihin. Maaseuturahoitusta myöntävät elinvoimakeskus ja Leader-ryhmät, jotka myös neuvovat tukien hakemisessa.
Teksti: Janica Vilen