Salossa ruokaketjun yrittäjät ovat saaneet mahdollisuuksia ja avauksia, kun Ruokaketju laajemmille markkinapaikoille -hankkeen kohtaamisissa yrittäjät kohtasivat toisiaan, ostajia ja uusia markkinapaikkoja kerta toisensa jälkeen. Viime vuosien aikana ruokaketjunyrityksille avautui kokonaisuus, joka yhdisti tiedon, kokeilut ja verkostot käytännönläheisellä tavalla.

 

Laaja osallistujajoukko ja vahva sitoutuminen

Mukana oli poikkeuksellisen laaja joukko ruoka-alan toimijoita, ja hankkeen toimenpiteisiin osallistui yrityksiä ja organisaatioita. Toimenpiteisiin osallistui yhteensä 143 eri ruokaketjun yritystä ja organisaatiota, ja kun kaikki tilaisuudet, opintomatkat, showroomit ja muut kohtaamiset lasketaan yhteen, kertyi yli 300 osallistumiskertaa. Moni yrittäjä osallistui useampaan tilaisuuteen, mikä kertoo koetusta hyödystä ja halusta olla mukana yhteisessä kehittämisessä.

Yrittäjät kohtasivat toisensa ja sidosryhmät monenlaisissa ympäristöissä: lähiruokatreffeillä, round table -keskusteluissa, messuilla, pop up -myyntipaikoissa sekä kotimaan ja ulkomaiden opintomatkoilla. Mukana oli alkutuottajia, jalostajia, matkailutoimijoita ja ostajia, mikä rikasti keskustelua ja avasi uusia näkökulmia markkinoille pääsyyn.

Kohtaamisia, jotka veivät eteenpäin

Yksi keskeisimmistä onnistumisista oli se, että yrittäjät pääsivät esittelemään tuotteitaan suoraan ostajille. Showroom-tapahtumat Helsingissä, FlavourHub-kohtaamiset sekä pop up -myyntikokeilut loivat tilanteita, joissa palaute tuli välittömästi ja kasvokkain. Näissä kohtaamisissa syntyi näytetilauksia, jatkokeskusteluja ja uusia yhteistyöavauksia.

Konkreettisesti tämä näkyi siinä, että Ruokaketju laajemmille markkinapaikoille -hankkeen aikana vähintään 25 yritystä aloitti yhteistyön uusien markkinapaikkojen, ostajien tai jakelukanavien kanssa. Monelle avautui ovia erityisesti horeca-sektorille, tapahtumiin, erikoiskauppaan ja tukkukaupan verkostoihin.

 

Askelia kohti kansainvälisiä markkinoita

Yli 40 yritystä sai hankkeen kautta valmiuksia kansainvälistymiseen ja uusille B2B-markkinoille. Kansainvälisyys ei näyttäytynyt yhtenä suurena loikkana, vaan sarjana realistisia askelia: ymmärrystä eri markkinoiden vaatimuksista, hinnoittelusta, logistiikasta ja yhteistyömalleista. Esillä olivat vientimarkkinat, matkailun jakelukanavat sekä myös täysin uudet avaukset, kuten kansainväliset hankintaketjut.

Yrittäjät arvostivat erityisesti sitä, että eteneminen tapahtui omassa tahdissa. Keskustelut ja asiantuntijaesitykset auttoivat hahmottamaan, mikä voisi olla seuraava luonteva askel juuri omalle yritykselle.

 

Tilaisuuksista saadut palautteet kertovat onnistumisesta

Osallistujilta kerätyt palautteet toistuivat yllättävän samanlaisina eri tilaisuuksissa. Ilmapiiriä kuvattiin avoimeksi, rennoksi ja innostavaksi. Sisältö koettiin tiiviiksi mutta aidosti hyödylliseksi.

”Tilaisuus oli täyttä asiaa, mutta samalla ilmapiiri oli rento ja innostava.”
”Erittäin arvokasta informaatiota ja uusia paloja verkostoon.”
”Yhteistyö ja vertaistuki auttavat viemään asioita eteenpäin.”
”Oli ilo huomata, millä draivilla alueella tehdään yhteistyötä.”

Palautteissa nousi esiin myös se, että hybriditoteutukset ja etäosallistumisen mahdollisuus madalsivat kynnystä osallistua kiireisen arjen keskellä.

Kokeiluista varmuutta tekemiseen

Opinto- ja benchmarking-matkat sekä tutustumiset tuotekehitysympäristöihin tarjosivat yrittäjille mahdollisuuden nähdä ja kokeilla käytännössä. Vierailut pilot-ympäristöihin ja oppilaitoksiin madalsivat kynnystä tuotteiden testaamiseen ja kehittämiseen ennen suurempia investointeja.

Moni osallistuja kertoi saaneensa matkoilta konkreettisia ideoita, joita pystyi soveltamaan suoraan omaan liiketoimintaansa. Samalla ymmärrys vastuullisuudesta, tuotteistamisesta ja asiakaskokemuksesta syveni.

 

Mitä kokonaisuudesta jäi elämään?

Tuloksena syntyi enemmän kuin yksittäisiä tapahtumia. Yrittäjille jäi laajempi verkosto, parempi ymmärrys markkinoista ja rohkeus kokeilla uutta. Useille tämä tarkoitti uusia myyntikanavia, toisille selkeämpää suuntaa seuraaville kehitysaskelille.

Ehkä merkittävin vaikutus oli kokemus siitä, ettei kasvua tarvitse tavoitella yksin. Kun ympärillä on muita samassa tilanteessa olevia yrittäjiä ja toimijoita, uudet markkinat näyttäytyvät mahdollisuutena – ei esteenä.

 

Ruokaketju laajemmille markkinapaikoille -hankkeessa syntyneitä kohtaamisia, kokemuksia ja yrittäjien näkökulmia on koottu myös Yrityssalon julkaisemalle videolle, joka antaa kasvot ja äänen tälle yhteiselle tekemiselle.

Yhteistyö Leader-ryhmä Ykkösakselin kanssa on ollut tärkeä osa kokonaisuutta. Yhteistyö osoittaa, miten Leader-toimintamalli parhaimmillaan mahdollistaa yrittäjien arkeen kytkeytyvän ja tuloksia tuottavan kehittämisen.
Hanke päättyy vuoden 2025 lopussa, mutta yhteinen työ paikallisen ruoan, yrittäjyyden ja uusien markkinoiden parissa jatkuu ja kehittyy edelleen.

 

Artikkeli julkaistu 12/2025 YritysSalo verkkosivuilla